Aký darček pre priateľa - muža - otca - starého otca na narodeniny, meniny, Vianoce bude najvhodnejší?

Aký darček pre priateľa - muža - otca - starého otca na narodeniny, meniny, Vianoce bude najvhodnejší?

Ani vy si neviete dať rady aký darček vybrať pre manžela, ocina alebo starého otca? Aj my máme často problém nájsť niečo, čo by bolo originálne a zároveň by potešilo mužské osadenstvo našich rodín, a preto sme sa rozhodli urobiť si nejaký menší prieskum nápadov.

motylik-fialovy-mensi-2

Najskôr sa pozrieme na darčeky a nápady zoradené podľa zamerania a nižšie na darčeky vhodné a špecifické pre jednotlivé vekové kategórie.

Šport

Šport je tak obšírny, že si zaslúži svoju vlastnú kapitolu. Tu treba začať tým, či je oslávenec aktívny športovec alebo je len pasívnym pozorovateľom športu.

Aktívny športovec

Aktívny športovec má často krát náležité vybavenie k danému športu už nakúpené, ale snáď by sa ešte dalo niečo vymyslieť. Napríklad takému cyklistovi asi nový bicykel kupovať nebudete, jedine že by bol ten jeho už akýsi zastaraný alebo opotrebovaný (starý tak môžete posunúť ďalej). Avšak       P O Z O R ! Tu aj z pasívneho športovca môžete darčekom vo forme nového bicykla urobiť aktívneho športovca. V prípade darčekov pre ocinov a starých otcov môže bicykel predstavovať možnosť tráviť voľný čas so svojimi deťmi, či vnúčatami. Ak sa to týka priateľa a ste ochotná investovať viac do darčeka, môže byť bicykel pozvánkou na romantické brázdenie poľnými cestičkami našou krásnou prírodou. A v čase „Saganománie“ viete dokúpiť i športové funkčné oblečenie, ktoré môže chrániť pred nečakanými výkyvmi počasia. Netreba zabudnúť aj na prilby a reflexné prvky potrebné mimo obcí.

Ak ste prepadli zdravej životospráve, možno uvažujete aj nad behom. To sa zrejme týka viac tých mladších ročníkov. Správna obuv, funkčné oblečenie, či špeciálne hodinky s meraním počtu kilometrov a telesných hodnôt prídu v takomto prípade vhod.

Ak sa oslávenec na dovolenke rád potápa pod vodu alebo rád skúša niečo nové, tak bude pre neho vhodným darčekom kurz potápania, ktorý viete absolvovať aj na Slovensku.

Mnohí páni v zime radi trávia dovolenku na horách. Pouvažujte, či by sa zišlo vymeniť lyže alebo len lyžiarky, či lyžiarske palice, okuliare alebo kúpiť nejaké nové lyžiarske oblečenie, ktoré bude lepšie chrániť pred snehom a chladom. Netreba takisto zabúdať na snowboardistov a ponuku výbavy pre ich záľubu. Ak všetko toto nadšenec zimných športov vlastní, zakúpenému skipassu sa určite poteší. Už len zistiť, kde rád lyžuje.

Nezabúdajme tiež na letných nadšencov hôr a turistiky. Turistické palice, nový batoh a opäť funkčné oblečenie, prípadne poukážka na nákup dobrej trekingovej obuvi môžu potešiť.

Výborným darčekom pre aktívnych športovcov je Go-Pro kamera na zachytenie všetkých tých úžasných zážitkov.

Pasívny športovec

Ani pri pasívnom športovci nemusíte zúfať. Lístky na športové podujatia sú úžasným a dobrým darčekom k narodeninám alebo meninám. Čím vyššia liga a čím vyššia úroveň podujatia, tým lepšie. Nehovorím, že zakúpiť vstup na obecný futbalový zápas nie je to pravé orechové, ale nedá sa porovnať s prvou ligou, ani s hokejovým zápasom na medzinárodnej úrovni. Pre pasívneho športovca je vhodné zakúpiť „fanúšikovské/reklamné predmety“. Stačí zistiť akému klubu fandí a vybrať z dresov, tričiek, búnd, čapíc, šiltoviek, šálov, pohárov, suvenírov, hračiek, vlajok a odznakov. Že niektoré kluby ponúkajú širokú škálu týchto predmetov potvrdzuje aj fakt, že medzi nimi nájdete aj kojeneckú háčkovanú zimnú čiapku.

Kniha

Kniha je jedným z krásnych darčekov pre pánov, ktorí radi čítajú. Už si len zistiť na aký žáner kníh je obdarovávaný zameraný, čo by ho potešilo. Vyberať môžete z ponuky životopisov, cestopisov, detektívok, knižných trilerov alebo hororov, fantasy, dobrodružných, mystery a sci-fi kníh, psychologických a historických románov, kníh humoru, satiry, aforizmov, výrokov, poézie, krátkych poviedok náučnej literatúry. Prípadne ak je nadšenec cudzích jazykov, tak vydanie knihy v niektorom z nich.

Hudba

Skúste zistiť akú hudbu má oslávenec rád. Následne sa dá zakúpiť nové CD jeho obľúbenej kapely, respektíve zabezpečiť lístky na ich koncert. Ak už sú nefungujúcou alebo dokonca nežijúcou kapelou (spevákom), tak získaním spomienkových, podpísaných predmetov nadchnete obdarovávaného. Netreba si však pod hudobným CD predstaviť len modernú hudbu, ale aj ľudové piesne, ktoré môžu potešiť nadšencov folklóru i tých skôr narodených.

Fotenie a nátačanie kamerou

Ak Váš drahý rád zachytáva krásne momenty, tak by ho možno potešil kvalitnejší fotoaparát alebo kamera. A ak toto už aj má, tak nie je na škodu zamyslieť sa nad doplnením jeho výbavy napríklad i vo forme ďalších objektívov a rôznych nástavcov, filtrov, či statívov. K dispozícii sú aj rozmanité kurzy fotenia do rôznorodého prostredia a situácií.

Predplatné a poukážky

Predplatné na časopisy, noviny, hobby magazíny, predplatné do fitnes klubu, poukážka na nákup knihy, oblečenia, či nejakého vybavenia do konkrétneho obchodu, čím ho môžete potešiť a podporiť v jeho záľube, ale zároveň sa tým vyhnete nekonečnému a bezradnému vyberaniu v širokých ponukách predajní.

Ach tie ľudské neduhy 🙂

Pre milovníkov vína to môžu poháre, karafy alebo aj chladič na víno, kam vložíte fľašu s vínom a aj keď ostane stále na stole, je správne vychladené. Takisto sa môžete rozhodnúť pre malé chladničky na víno – tzv. vinotéky, čo je už trošku vyššia investícia. V prípade menšej investície to môže byť samotná fľaša dobrého vína, prípadne ju vyberte z nejakej špeciálnej edície. A čo tak sa poobzerať po podujatiach, ktorých obsahom je návšteva otvorených viníc, ktoré nie sú bežne sprístupnené verejnosti?

Pre milovníkov piva to takisto môžu poháre na pivo alebo rovno krígle a ak ste kamarát, ktorého pozvali na oslavu narodenín – menín, ktorá sa bude konať niekde vonku na dvore pri grile, tak aj taký menší súdok piva veľmi poteší.

Pre fajčiara je tu nápad na cigaretovú kyticu – je to kytica bez kvetov, v ktorej sú zakomponované cigarety. Po takejto kytici sa poobzerajte buď na internete alebo vo svojich miestnych obchodoch alebo nájdite návod ako vyrobiť takúto kyticu doma. Ak máte doma zarytého fajčiara, možno by rád okúsil a ochutnal aj napríklad takú cigaru, ktorá by mohla byť povedzme ešte ozvláštnená svojím pôvodom z Kuby. Vzhľad zádumčivého detektíva nadobudne podarovanou drevenou fajkou klasického tvaru.

Netreba zabúdať ani na kávičkárov, ktorých kvalitná káva určite tiež veľmi poteší. Taký nový kávovar je opäť vyššou, ale dostupnou investíciou.

Hobby

Ak má Váš obdarovávaný oslávenec nejaké hobby, tak máte často výber darčeku jemne zľahčený. Avšak donekonečna sa na to nedá spoliehať a taktiež naše laické znalosti nemusia stačiť k tomu, aby sme vedeli, čo mu ešte k výbave môže chýbať.

Rybolov: Pre zanieteného rybára je to samozrejmosť, ale príležitostného rybára by taký predplatený rybársky lístok mohol potešiť. A čo tak sa poobzerať po nejakých rybárskych súťažiach a pripraviť mu tak príjemný deň, či víkend u vody. Výber novej udice je trošku náročné, nakoľko je potrebné rozlišovať, kde dotyčný rybár chce loviť a na aký druh rýb sa chce zamerať. Ale takým základným druhom je teleskopická udica. Ďalej je možnosť poobzerať sa po novom navijaku, kde opäť môžete vyberať podľa druhu rýb, na ktoré je zameraný a veľkosti revíra. Vyberať sa dá z rôznych veľkostí a typov bŕzd. Ďalej taký rybár potrebuje vlasce, háčiky, karabinky, návnady, nástrahy boxy na všetko toto vybavenie, ale aj obal na udice, novú stoličku, pre lov v prítmí alebo v noci lampička, podložka pod ryby, sieť, podberáky, stojany, filetovacie nože. Pouvažovať môžete aj nad sonarmi (na monitorovanie pohybu rýb) alebo nafukovacím člnom. V prípade, že je oslávenec len športový rybár a chytá len pre potešenie z lovu, sú dostupné malé závesné digitálne váhy, vďaka ktorým si ulovenú rybu môže odmerať a odvážiť a naspäť pustiť do vody. Tak sa bude môcť aj neskôr pochváliť svojimi úlovkami medzi priateľmi. Vynikajúcou pomôckou sú výhrevné vložky na ruky a na nohy pri dlhšom pobyte v chladnom prostredí. Tiež sú dostupné aj rybárske kalendáre.

Záhradkárstvo a vinohradníctvo:  Pre milovníkov svojich záhrad a viníc je z jednou z možností zakúpiť náučnú literatúru. Ďalej pouvažujte nad kalendárom, v ktorom by boli vyznačené mesiace, v ktorých akú zeleninu alebo ovocie vysadiť, pohnojiť alebo ostrihať. Ak sa jedná o záhradkára, ktorý pestuje aj kvetiny, tak ho určite potešíte nejakou špeciálnou odrodou ruží, tulipánov, orchideí a podobne. Ak sa skôr zaoberá ovocím alebo zeleninou, tak na zváženie je podarovať druh ovocia, ktorý nie je tak typický pre náš kraj, ale sa mu tu darí. Napríklad také figy. Už menej originálne, ale potešiť môžu, sú záhradné náradie, fešácke montérky, tematický slamený klobúk ako ochrana pred slnkom, lampáše na terasu alebo do predzáhradky. Ak chce niekto zainvestovať viac, tak nech pouvažuje nad pílou, kosačkou alebo rotavátorom – treba zistiť, čo by potreboval. Zaujímavým nápadom sú aj kurzybesedy s odborníkmi, ktorí aj skúseným pestovateľom vedia poskytnúť cenné rady.

Poľovníctvo: Nezišli by sa Vášmu oslávencovi poľovnícke ponožky a podkolienky, kvalitná obuv, čižmy,  kvalitné oblečenie do dažďa… ? Pri obmedzenom pohybe na posede by sa poľovníkovi určite zišli už spomínané ohrievače na ruky a do topánok, ktoré dokážu hriať približne aj 6 hodín alebo deka na posed, ktorá sa dá poskladať do tvaru vankúša. Okrem toho sú vhodným darčekom pre poľovníka aj DVD, ploskačky, nožíky... A čo tak ďalekohlad?

A takto by sme mohli pokračovať s včelárstvom, chovateľstvom psov, vtákov alebo plazov, pavúkov. Treba sa len poobzerať a popýtať v obchodoch so zameraním na takého chovateľstvo, čo by sa im mohlo zísť. Nové terárium, nový druh vtáka (to už by bolo treba zistiť o aký má chovateľ záujem a zrejme zakúpiť aj samca aj samičku), nové plemeno (menej nákladné sú nejaké výživové doplnky pre psíkov), lístky na výstavy, kalendáre, či nejaké pomôcky k ich chovu.

Čo ak je vami obdarovávaný modelár alebo je nadšenec modelov a sám to nikdy neskúsil? Tak pre nováčikov ponúkajú niektoré internetové obchody štartovací set, ktorý už obsahuje všetky potrebné komponenty, je cenovo výhodnejší a nemusíte sa obávať, že mu niečo bude pri stavbe modelu chýbať. Pre tých pokročilejších je to už komplikovanejšie. Zíde sa mu modelárska vŕtačka, brúska, mikropíla, mikronáradie alebo gravírovačka. Ak si neviete rady, skúste sa porozhliadať v modelárskych obchodíkoch, niektoré z nich totiž ponúkajú aj darčekové poukážky.

A čo pre domáceho kutila? Žeby sadu šróbovákov alebo kladivá, pílky, vŕtačku, ochranné oblečenie.. Záleží od zamerania Vášho domáceho kutila. A taký tip pre kutila: Baví ho práca s drevom? Kúpte mu pre sviatočné okamihy dreveného motýlika.

Fanúšikovia rýchlych áut, motoriek a formúl ocenia predplatné motoristického časopisu, lístky na rôzne automobilové preteky alebo jazdu v rýchlych strojoch, či už s inštruktorom alebo následne v ďalšom kole aj sám.

Zabúdať by sme nemali ani krížovkárov a zadovážiť mu, ak ešte nemá vo svojej zbierke, knihu krížoviek.

Spoločne strávený čas

Vyjsť si zas po čase do reštaurácie na dobré jedlo alebo prejsť sa do prírody? Do kina alebo do divadla? Urobiť si výlet alebo zarezervovať rovno víkendový pobyt? Zľavové portály sú plné ponúk, ktoré prinášajú cestovanie, zážitok, pohodu a relax. Stačí si už len vybrať.

 

Pre mladšie ročníky

Adrenalínové

Pre mladšie ročníky sú vhodné už spomínané športové darčeky ako sú napríklad aj skateboardy. Tu sa môžete poobzerať aj po adrenalínových zážitkoch ako sú skok padákom – zväčša tu treba vyberať tandemový zoskok spolu s inštruktorom. Ďalej paragliding, bungee jumping alebo aj menej hrozivo vyzerajúca rozširujúca sa novinka – lietanie v aerodynamickom tuneli. Vo veternom tuneli si za pomoci inštruktora vyskúšate základy lietania v kombinéze, helme a okuliaroch, podobného zoskoku z lietadla. Menej adrenalínovým, ale určite príjemným je let balónom.

Zaujímavým zážitkom pre milovníkov áut je jazda rýchlymi autami. Na dráhe si oslávenec môže vyskúšať dokonca aj jazdu vo formule. Prvý okruh si prejde s inštruktorom a vychutná si tak silu rýchlych motorov. Ďalší okruh si jazdu môže užiť pod vlastným riadením.

Rozšírené sú aj motokárové dráhy, pričom jazda na motokárach nie je finančne náročná a je možná aj pre vekovo mladšie ročníky. Tak si jazdu užijú spolu syn, otec i starý otec.

Počítačové technológie a počítačové hry

Ak je fanúšikom počítačových hier, prečo mu neukázať, že ste milujúca a chápajúca manželka a nekúpiť mu najnovšiu hru, stratégiu alebo adventúru? S tým by som sa však poradila s niekým, kto zdieľa podobné záľuby a vyzná sa v ponuke.

Takisto do tejto kategórie môžu patriť nápady na kúpu mobilu, tabletu alebo počítača a jeho komponentov. Závisí už len od toho, koľko chcete investovať do darčeku.

 

Pre staršie ročníky

Výročia a jubileá

Pri takýchto významných príležitostiach by to chcelo niečo výnimočné. A čo tak zozbierať aj staršie fotky, spomienky spojiť so súčasnosťou, možno už aj s fotografiami, či rodokmeňom jeho vlastného potomstva a vytvoriť tak fotoalbum alebo fotoknihu? Rodinný rodokmeň môžete vložiť aj do fotorámiku, ktorý obsahuje viac fotiek.

Hodinky a šperky

Najmä pri príležitostiach významného charakteru sú vhodné darčeky ako sú prsteneretiazky. O niečo viac muži radšej siahajú po kvalitných hodinkách. Potešia nielen zlaté, strieborné alebo kožené varianty, ale aj retro vreckové hodinky.

Darčekové koše

Ohŕňať nosom nemusíte ani nad darčekovým košom. Ten môžete buď nachystaný kúpiť v obchode alebo ho doma vyskladať podľa toho, čo má dotyčný pán rád. Tu sa medze nekladú a nemusíte sa držať len fľaše alkoholu, dezertu a kávy. Popustite uzdu fantázii a ak je oslávenec napríklad „papkáč“, tak Váš darčekový kôš môže obsahovať sladké maškrty alebo klobásky a údeniny rôzneho druhu.

Klasické námety na darčeky

Košeľa, kravata, tričká, či papuče sú síce klasickými námetmi na darček, ale keď sú to pekné kúsky do šatníka, tak potešia aj tie. Dávku originality dodá drevený motýlik. Najmä k narodeninám, ale i k meninám patrí torta. Kto uprednostňuje slané pred sladkým, toho poteší slaná torta a vy prekvapíte originalitou a ešte k tomu pohostíte hostí. A čo tak torta z osušiek a uterákov? Alebo CD s ľudovkami?

11 Comments
 1. I’m not that much of a internet reader to be honest but your
  sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back in the future.
  Many thanks

  1. I’m so glad your interest. I hope you will continue to enjoy our blog. 🙂 Nice day

 2. This piece of writing presents clear idea in favor of the new visitors of blogging, that truly how to do blogging.

  1. Thank you very much, Dylan 🙂 Have a nice day 🙂

 3. You are awesome! Really thank you for your words. I am so glad 🙂

 4. I only spend time in my spare time besides small children. It’s just my hobby, no commission. But we will work on the site and the visuals next year. Thanks for your comment.

 5. Thank you very much, Anastasia. And the format web side was scheduled beforehand, it is paid subject. Photo a logo is our 😉 Nice day 🙂

 6. Well thank you. We have a year-ahead new year to modernize the look of the site ;). Have a nice day

 7. pre mladšie a také tie aktívnejšie typy sú suprové darčeky adrop-u teda zážitky ako frediving, jazda teslou či simulovaný voľný pád … je to niečo iné a pritom geniálne

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *