Darček pre chlapca na 1. narodeniny, meniny, či Vianoce

Darček pre chlapca na 1. narodeniny, meniny, či Vianoce

Každý chce vybrať pre svojich najmilších a najdrahších ten NAJ darček a obzvlášť pre tých našich malých drobcov. Darček, ktorý by potešil, bol originálny, zaujal, prípadne by i rozvíjal dušičku malého človiečika. V tomto mojom príspevku sa podelím s nápadmi pre tie PRVÉ  a JEDINEČNÉ  narodeniny, meniny.. prípadne aj Vianoce pre malých fešákov.

V prípade prvých narodenín a menín je jasné, že samotndarcek-pre-chlapceka_sviecka2ý oslávenec si natoľko neuvedomuje významnosť daného okamihu a darčeky pre neho nemusia byť až tak dôležité. Preto sa môžete rozhodnúť, že darček ktorým Váš poklad obdaríte bude spoločne strávený čas.
Pekne pripravená oslava v kruhu rodiny. Rodičia, súrodenci, starí rodičia, tety, strýkovia, sesternice, ktorí sa tešia na zrejme najmladšieho člena rodiny, dobroty na stole, atmosféru radosti malého človiečika … to budú spomienky, ktoré prostredníctvom fotoaparátu môžu zachytiť krásu okamihu.

Na spoločne strávený čas na oslavu môžete využiť tiež výlet do prírody. K tomu sa v zime núka sánkovačka, v lete zasa čľapotanie pri bazéne.

Keď však chcete obdarovať nejakým hmotným darčekom a snáď sa tak posnažiť o radosť v detských očkách, tak je potrebné na začiatok si stanoviť približnú sumu, ktorú chceme vyčleniť na danú príležitosť a potom už len vyberať na aký druh darčeka by ste sa chceli zamerať.

Darčeky s väčšou investíciou

Ak chcete investovať do povedzme prvých narodenín vyššiu sumu alebo sa na Vás obracia širšia rodina s klasickou otázkou: „Čo kúpiť ako darček?“ – môžete ich finančné dary skĺbiť do jedného väčšieho darčeku.trojkolka-bez-tyce-a-striesky-heureka

Ak potrebujete vymeniť autosedačku alebo športový kočík za ľahší, či prenosnejší typ (aj keď to už mohlo prebehn
úť), tak máte po probléme. Niekomu príde vhod kúpa trojkolky s vodiacou tyčou
a so strieškou
, ktorú ešte stále ovládajú rodičia a deti sa vozia, ale časom sa dá zmeniť na dieťaťom ovládanú trojkolku.  Pri samotnom výbere sa už budete musieť lepšie poobzerať po ich ponuke na trhu a získať hlbšie poznatky pre výber.

Ak chcete deťom zaobstarať nejaké ich prvé „vozidlo“, ktoré by obsluhovali sami, tak sú v ponuke rôzne odrážadlá. Pre tie ročné deťúrence sú vhodnejšie nižšie, širšie a hlavne stabilnejšie odrážadlá, na ktorých sa deti nemusia snažiť o udržanie rovnováhy. Tie odrážadlá určené pre staršie deti sa už môžu podobať konštrukcii malého bicykla, kde namiesto krútenia pedálmi sa len odrážajú od zeme. Domnievam sa, že to môže dopomôcť deťom si v neskoršom veku osvojiť princípy udržania rovnováhy pri jazde na bicykli .

Jednou z možností sú aj chodítka pre deti, ale nakoľko z pohľadu neurológov a detských doktorov nie sú pre deti vhodné (najmä nie tzv. pavúky, ale i tlačiace chodítka vytvárajú vraj zlé návyky), tak tu už nechám rozhodnutie na každom jednom podľa jeho presvedčenia.

Deti radi napodobňujú mamu – tata

Deti radi a postupne čoraz viac napodobňujú rodičov. A preto si už pomaly k obedu vyžadujú nielen lyžičku, ale aj vidličku, či nožík. Pre tento prípad je dobrým darčekom detský príbor – nech sú prispôsobené ich prvým pokusom. My sme k tomu dokúpili malý plastový stolíkplastové stoličky.

Ak sa budeme riadiť ďalej myšlienkou, že deti sa radi inšpirujú činnosťami rodičov, tak do úvahy prichádzajú aj detské mobily, detské notebooky. Tu sa však mnohí rodičia snažia kontakt s elektronikou podobného druhu oddialiť a zbytočne nevytvárajú takýto návyk už v útlom veku.

U nás začali byť veľmi v kurze perá, fixky a všetky písacie potreby – našťastie však v uzatvorenej forme. Ale čo nás prekvapilo, bolo držanie pera tak ako u dospelého človeka. Preto sme sa rozhodli poobzerať po magnetickej kresliacej tabuľke (niekde nazvaná aj ako grafo-tabuľa). Pero, ktoré píše po takejto tabuľke nepíše na iný materiál akými sú papier, ale ani stena a nábytok, čo je len plus. V dnešnej dobe sa však nemusíte uspokojiť len s čiernymi obrázkami, ale i výtvormi vo štyroch farbách.

Malý chlapci začnú napodobňovať svojich oteckov a tak im môžete zadovážiť detskú hračkársku kosačku, prípadne malý fúrik. A ak je tatino domáci kutil, tak to môže byť i dáke detské kladivo alebo vŕtačka.. Možnostiam sa medze nekladú a hračkárstva dnes ponúkajú širokú škálu detského náradia.

Voľno-časové aktivity

Ďalšou možnosťou je kúpiť plavky (samozrejme vhodnejšie pre oslávencov letnejších mesiacov). Plavky môžu byť neoprénové alebo z nepremokavého materiálu, ktoré sa pohybujú okolo 10 – 14 eur. Zabezpečujú udržanie menších nehôd. Tieto plavky by mali aj menej prepustiť vody ako jednorazové, ale 100% istotu mať asi nikdy nebudeme, lebo vynaliezavosť a pohyblivosť detí nemá hraníc. nafukovacia-sedackaDo neoprénových plaviek je možné ešte pre dvojitú ochranu vložiť vnútorné nohavičky a vložky tej istej značky. Ak však neplánujete tak častú návštevu vodných plôch, tak postačia aj jednorazové. Pekným darčekom môže byť aj podarovať malému oslávencovi kurz plávania. Pouvažovať môžete aj nad nafukovacou sedačkou (plávacie koleso pre bábätká) do vody.

V zimnom období to môžu byť zasa sánky.

Veľmi dobre využiteľné sú i hračky na pieskovisko – vedierka, formičky, lopatky, hrabličky. Podobne môžu byť vedierka, formičky, figúrky a zvieratká do vody. Veľkej obľube u detí sa tešia i závesné hojdačky, ktoré nevyžadujú veľkú finančnú investíciu, čo sa však nedá povedať o detských mini-ihriskách s preliezkou, či šmýkalkou alebo detských domčekoch na hranie (alebo rovno to pieskovisko 🙂 ). Hra s loptou ešte síce nie je v tomto veku taká obratná, ale prečo nepodarovať prvú loptu a neukázať mu niečo nové a zábavné?

Hand-made …alebo home-work

Ak máte zručné rúčky a chuť podarovať vlastnoručne vyrobený hackovany-zajacikdarček núka sa možnosť uštrikovať, či uháčkovať čapicu, šál,
rukavice.
Ak si trúfate aj na viac, tak sa núkajú štrikované svetríky, pulóvriky.. Nájsť sa dajú aj vzory háčkovaných zvieratiek na hranie.

Tak napoly domácky výrobok je aj vytvorenie plienkovej torty .. plienky však musíte nakúpiť. J Návody na plienkové torty a spôsob vytvorenia jednotlivých podlaží torty sú ľahko dostupné na internete.

Z iného súdka je podarovať prvý nočník, aj keď už ten asi nebude hand-made.

Ak ste zruční v pečení, tak sa môžete ponúknuť aj na prípravu skutočnej torty na prvú oslavu.

Taktiež sa na internete už objavili mnohé nápady na vytimagesvorenie
busy board –
stena, ktorá by mala zabaviť vaše dieťa. Fígeľ je v tom, že na nejakú stenu (môže byť napríklad laminátová doska) upevníte rôzne kľučky, zámky, vypínače, kľúče atď. ..najlepšie to vysvetľuje obrázok vpravo.

Autíčko, motorku či vláčik?

Neodmysliteľnou hračkou pre chlapcov sú autíčka – v rôznych veľkostiach a prevedeniach. Už je len potrebné si vybrať, či by sa s tým dieťa malo hrať v rukách alebo zadovážite klasickú, pre naše detstvo neodmysliteľnú, tatrovku. A tá je už schopná prenášať aj nejaký materiál, prípadne malých kamarátov. Podobnou voľbou môže byť i báger, traktor, či motorka, ktorá môže byť tiež v už spomínanej forme odrážadla. Ak však máte možnosť urobiť akýsi malý prieskum, zistite či malý oslávenec nemá už plnú izbu autíčok.

Hry a hračky,  kým vonku prší…

Kým vonku prší alebo hračky, ktoré sa hodia do detskej izby … Keď sa nedá ísť von príde vhod hojdací koník. hupaci-konikDo vlastného detstva Vás možno zavedie pohľad na „húpajúceho kohútika“. A výrobcovia hračiek myslia aj na menšie deti, ktorých stabilita na vysokom koníkovi nie je ešte stopercentá. Vytvorili pestrofarebné gumené zvieratká na skákanie, ktoré sú prispôsobené výške detí a dočiahnu svojimi nôžkami na zem. Tak sa budú môcť aj sami odrážať a zabávať poskakovaním.

prevliekacka-2O zaujímavé strávenie voľného času sa postará i drevená, či plastová prevliekačka. Na nej prevliekate guľky, kocky, trojuholníčky alebo iné tvary. Taktiež vedia zaujať aj tzv. vkladačky
– nádoby, domčeky, zvieratká, prípadne hracie hrnce, do ktorých dieťa vhadzuje jednotlivé tvary ako sú napríklad kocky, trojuholníky, hviezdičky, guličky atď. Po vhodení správneho tvaru do správneho otvoru niektoré vkladačky majú schopnosť aj hrať alebo zablikať, prípadne aj pochváliť na znak úspešného výberu. Pri kúpe však pozorvkladacka, aby vhadzujúce predmety neboli príliš malé a nemohli sa stať predmetom ochutnávania.

Pochmúrnu náladu zo sychravého počasia určite vylepšia aj ďalšie hudobné hračky – detské imitácie hudobných nástrojov ako sú napríklad detský klavír, bubny, gitary (najlepšie aj s nejakým vypínačom, aby rodičia neprišli doma o uši i o nervy 😀 – v opačnom prípade sa vždy dajú vytiahnuť baterky 😀 ).

Kocky – či už si vyberiete klasické drevené alebo pre prvé pokusy skladania väčšie plastové kocky, ktoré malá rúčka ľahšie uchytí, je dobrou, zároveň tradičnou a finančne nenáročnou voľbou pre rozvoj malej detskej dušičky a motoriky. Treba však poznamenať, že na začiatok je najväčšou detskou radosťou postavené pekné komíny zhadzovať a nie ich stavať, ale i na to časom príde. Deti majú v obľube aj plastové guličky veľkosti dlane. Ak je na to priestor príbytku, je dobrou voľbou dokúpiť k nim aj malý bazénik, do ktorého ich radšej nahádžete nech nie sú v celom byte, ale i tak mama – tato treba dávať pozor pod nohy 😉

Deti sa radi hrajú na podlahe – na koberci. Aby im tam nebolo chladno prídu vhod penové puzzle na podlahu, ktoré tak spĺňajú aj funkciu koberca a chránia pred chladom.

Nevrlú náladu malého drobčeka môžu spôsobiť aj prerezávajúce sa zúbky – menšiu úľavu mu preto môžu priniesť hryzadlá – a tie sú na trhu dostupné i v gélovom prevedení určené na zachladenie do chladničky, čím zároveň prinášajú príjemný chladivý efekt na zúbky.

Interaktívne a vzdelávacie hračky

Medzi interaktívne, zaujímavé a u nás najmä na cesty využívané hračky patrí hovoriaci plyšový psík, hovoriaci-psik-2ktorý po stlačení ucha, ruky, nohy deťom rozpráva, čo sú to za končatiny a v akej sú farbe. Po stlačení srdiečka na brušku hrá približne 20 pesničiek a prepínať si môžete medzi 3 úrovňami. Na najvyššej úrovni dieťa stlačením odpovedá, kde má psík napríklad ruku. Ďalšou z možností je i kúpiť klasické plyšové zvieratko. Hoc je náš plyšový havko v stoji takmer tak veľký ako náš potomok, má obdobia, že ho nosí so sebou všade.

A v neposlednom rade sú tu knižky. V dnešnej dobe sú v rôznych prevedeniach – plastové (a tak sú vhodné aj pre malých hryzákov a slintačov J), šušťavé (aby zaujali detskú pozornosť), drevené (kde viete aj pohybovať zvieratkami), zvukové (podľa zvieratiek v príbehoch môžete púšťať ich zvuky k dotvoreniu scenérie) alebo klasické (ktoré budú rodičia po večeroch čítať deťúrencom pred spaním).

A čo tak maškrtky?

Ak sa k týmto riadkom dostali starí rodičia, či milé tety, ktoré by radi priniesli i nejakú tú maškrtku malému oslávencovi, tak u nás žalo veľký úspech ovocie. Jabĺčka už vo forme mesiačikov vedia deti v tomto veku krásne uchopiť a papať, banániky už uchopia celé a také ovocie zo záhradky, najmä v letných mesiacoch, poteší nejednu dušičku. Osobne sme sa čudovali ako chodí naša dieťa s chuťou vo veľkom na ríbezle, kým mňa striasala kyslosťou už prvá bobuľka. Vybrať si môžete aj z veľkého výberu detských výživ, ktoré nie sú časovo obmedzené spotrebovaním (opäť nápad pre hand-made: nejedna mamička by sa potešila domácim zaváraným ovocným výživám) alebo detských piškót, ktoré sú určené pre konzumáciu už od 6.mesiaca (nájdete ich v detských oddeleniach pri výživách alebo i v niektorých špecializovaných lekárňach s produktmi pre bábätká).

Praktické darčeky

Už možno náročnejšie je nakupovať oblečenie i keď vám vedia v obchodoch poradiť a podľa veku si viete približne vybrať veľkosť (mnohí výrobcovia oblečenia uvádzajú okrem veľkosti aj počet mesiacov dieťaťa, ktoré mu by to malo byť dobré).

Takisto topánočky sa v tomto období rýchlo opotrebovávajú a zároveň sa aj veľkosť nožičky veľmi rýchlo mení. Tu však by som už kúpu topánok nechala na rodičov, pretože nielenže sa nedá bez dieťaťa odhadnúť veľkosť nohy, ale neviete ani aký typ topánok pre správny vývoj chôdze rodičia preferujú (či už bežné alebo barefoot topánky, či obuv s pevnou podrážkou).

Ak sa chcete zamerať čisto na praktickosť, tak plienok ešte stále nikdy nie je dosť. Môžete to ozvláštniť  aj tým, že ich podarujete v tortovej forme, ale aj samotný balík plienok určite poteší. Ak viete, že sa rodičia dali na látkové plienky, tak možno nezaškodí prací prostriedok :D. Alebo to zoberte z druhého konca a podarujte prvý detský nočník.

Pre rodičov je tu tip na fotoknihu, vďaka čomu zozbierané fotky z prvého roku života drobca uchováte v pevnej väzbe do budúcna. Môžete si ju vytvoriť aj sami – buď si necháte vytlačiť fotky a vkladáte ich do fotoalbumu ručne alebo si zo stránky niektorej spoločnosti zaoberajúcej sa tlačením stiahnete ich program, povkladáte elektronicky fotky a už len odošlete fotoknihu na tlač. Tieto fotoknihy majú rôzne obrázky, rámiky a tiež možnosti vkladania textu, aby ste tak ozvláštnili fotky a uchovali všetky spomienky, ktoré sú pre vás dôležité.

Určite sa dá ešte čo to nájsť ako ten pravý originálny darček pre toho nášho drobčeka, ja som sa len chcela podeliť s výsledkami nášho bádania a možno tak niekoho inšpirovať, nakoľko som sama bola na začiatku bezradná hľadala dobré nápady, ktoré by potešili.

Treba si však dobre premyslieť, čo kúpiť a nevrhnúť sa bezhlavo do nakupovania, pretože častokrát mamičky môžu potvrdiť, že hŕba hračiek časom stojí v kúte a aj tak sa najradšej deťúrence motajú v domácnosti a skúmajú, čo sa v ktorom šuplíku nachádza a čo by kde mohli vyparatiť :D. (Tu ešte z posledných riadkov na nás vykúka nápad na kúpu bezpečnostných prvkov a zabezpečení pred nežiaducimi nehodami a privrznutými prstami, či horou riadov vytiahnutých na kuchynskej podlahe, čo už síce menej poteší malé oslávencov, no môže trošičku odbremeniť rodičovskú peňaženku).

Ak ste sa dostali až na koniec tohto článku, tak Vám ďakujem za zhliadnutie a prečítanie a teším sa na Vašu ďalšiu návštevu na našej stránke. Ak máte nové nápady, ktoré by mohli ešte potešiť alebo máte nejaké doplňujúce otázky, čo by Vás zaujímali, tak sa s nimi podeľte v komentároch. My sa budeme tešiť a skúsime sa, čo najskôr odpoveď.

S pozdravom maminka Majinka

25 Comments
 1. u nás až prekvapivo rýchlo zaujali malého stavebnice – starší syn má 3,5r a dokonale skladá tehličky pre detičky ale nechce sa deliť a tak náš jeden rôčik dostane vlastné ale už aj jendoročné dokážu skladať 🙂

  1. Ďakujeme za super nápad a ceníme si, že ste sa podelili s Vašou skúsenosťou. Osobne som o tehličkách na hranie len vzletmo počula, ale musíme si ich niekde vyskúšať (tiež sa u nás ujalo lego duplo a “moje prvé lego”..a to máme baby). Ešte raz ďakujeme a prajeme pekný deň (a malým staviteľom prajeme veľa spokojných hodín so stavaním tehličiek 😉 )

 2. Herzlichen Gruß! Sehr nützlich in dieseem besonderen post!
  Es ist die die wichtigsten Änderungen. Dank für das Teilen!

 3. Thank you very much for your comment. 🙂 Nice day

 4. Thank you so much for your words. I really appreciate it. Have a nice day.

 5. Highly energetic post, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2?

 6. I really like it when folks get together
  and share thoughts. Great site, keep it up!

  1. Thank you for your nice words. Have a nice day 🙂

 7. Hello, Neat post. There is a problem together with your web site in internet explorer,
  might check this? IE still is the marketplace leader and a big portion of
  folks will pass over your excellent writing due to
  this problem.

  1. Oh, thank you for your note. We check the problem. Have a nice day 🙂

 8. Viele Dank für deine schönen Worte. Ich freue mich auf Ihr Interesse.
  Ich wünsche schönen tag 🙂

 9. Hi. WordPress is optimalised for SEO. And I’m sharing my articles on Facebook in our group “Naša Família”.
  Have a nice day.

 10. Hey there! Do you know if they make any plugins to assist with
  SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted
  keywords but I’m not seeing very good gains. If you
  know of any please share. Many thanks!

  1. Hello friends. I am a technical amateur. That’s why I use WordPress. I write about gifts, children and family things. It’s my hobby – I have no financial gain. I have only paid a domain (and WordPress on it) and no other services I have and do not want. Good luck. Happy Christmas and New Year.

 11. Thank you for your nice words. Have a nice day 🙂

 12. Good day. Ideas, texts and articles are my own. The design of the site is a webhost template endora.cz Have a nice day

 13. Having read this I thought it was rather informative.
  I appreciate you finding the time and effort to put this article together.
  I once again find myself spending a significant amount
  of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!
  https://varina.lib.unc.edu

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *