Darček pre dievčatko na 1. narodeniny, meniny, Vianoce

Darček pre dievčatko na 1. narodeniny, meniny, Vianoce

darcek-pre-dievcatko_sviecka
Alebo ako som si tým prešla  ja..

Každý chce vybrať pre svojich najmilších a najdrahších ten NAJ darček a obzvlášť pre tých našich malých drobcov. Darček, ktorý by potešil, bol originálny, zaujal, prípadne by i rozvíjal dušičku malého človiečika. V tomto mojom príspevku sa podelím s nápadmi pre tie PRVÉ  a JEDINEČNÉ  narodeniny, meniny.. prípadne aj Vianoce pre malé slečny.

V prípade prvých narodenín a menín je jasné, že samotný oslávenec si natoľko neuvedomuje významnosť daného okamihu a darčeky pre neho nemusia byť až tak dôležité. Preto sa môžete rozhodnúť, že darček ktorým Váš poklad obdaríte bude spoločne strávený čas. Pekne pripravená oslava v kruhu rodiny, starí rodičia, tety, strýkovia, sesternice, ktorí sa tešia na zrejme najmladšieho člena rodiny, dobroty na stole, atmosféra radosti malého človiečika .. to budú spomienky, ktoré prostredníctvom fotoaparátu môžu zachytiť krásu okamihu.

Na spoločne strávený čas na oslavu môžete využiť tiež výlet do prírody. K tomu sa v zime núka sánkovačka, v lete zas čľapotanie pri bazéne.

Keď však chcete obdarovať nejakým hmotným darčekom a snáď sa tak posnažiť o radosť v detských očkách, tak je potrebné na začiatok si stanoviť približnú sumu, ktorú chceme vyčleniť na danú príležitosť a potom už len vyberať na aký druh darčeka by ste sa chceli zamerať.

Darčeky s väčšou investíciou

Ak chcete investovať do povedzme prvých narodenín vyššiu sumu alebo sa na Vás obracia širšia rodina s klasickou otázkou „Čo kúpiť ako darček?“ – môžete ich finančné dary skĺbiť do jedného väčšieho darčeku.

Ak potrebujete zmeniť autosedačku, či chcete kúpiť nový športový kočík za ľahší, či prenosnejší (aj keď to už mohlo prebehntrojkolka-s-tycou-a-strieskou-heurekaúť) tak máte po probléme. Niekomu príde vhod kúpa trojkolky s vodiacou tyčou a so strieškou, ktoré ešte stále ovládajú rodičia a deti sa vozia, ale časom sa môžu zmeniť na samostatné využitie trojkolky.  Pri samotnom výbere budete už musieť sa lepšie pozrieť na ich ponuku a získať hlbšie poznatky pre výber.

Ak chcete deťom zaobstarať nejaké ich prvé „vozidlo“, ktoré by obsluhovali sami, tak sú v ponuke rôzne odrážadlá. Pre tie ročné deťúrence sú vhodnejšie nižšie, širšie a hlavne stabilnejšie odrážadlá, na ktorých sa deti nemusia snažiť o udržanie rovnováhy. Tie odrážadlá určené pre staršie deti sa už môžu podobať konštrukcii malého bicykla, kde namiesto krútenia pedálmi sa len odrážajú od zeme. Domnievam sa, že to môže dopomôcť deťom si v neskoršom veku osvojiť princípy udržania rovnováhy pri jazde na bicykli .

Jednou z možností sú aj chodítka pre deti, ale nakoľko z pohľadu neurológov a detských doktorov nie sú pre deti vhodné (najmä nie tzv. pavúky, ale vraj i tlačiace chodítka vytvárajú zlé návyky), tak tu už nechám rozhodnutie na každom podľa jeho chuti a presvedčení.

Deti radi napodobňujú mamu – tata

Deti radi a postupne čoraz viac napodobňujú rodičov. A preto kým milá mamička, prípadne aj otecko navaria dobroty na obed, môže sa dcérka venovať svojej kuchynke. Kuchynka je tiež jedným z dobrých nápadov, aj keď naplno využitá bude asi až časom, no zároveň je tiež jednou z väčších investícií. Tu si tiež môžete vyberať z rôznych veľkostí a prevedení (pr. plast, drevo). A jedálenskú zostavu, hrnce, misky, varešky, valčeky alebo hračkárske potraviny, zeleninu môžete aj postupne dokupovať či už v kamenných hračkárstvach alebo na internete. Ak si nie ste istí, či práve Vaše dieťa taká kuchynka zaujme (predsa len nie je to lacná záležitosť), jednou z možností je urobiť to aj naopak – najskôr nakúpiť nejaké to hračkárske kuchynské náradie. Ak následne malú gazdinku bude baviť vyváranie pre bábiky, tak až potom jej zadovážiť kuchynku. My sme sa vydali touto cestou a k tomu sme jej kúpili malý plastový stolíkplastové stoličky na sedenie.

Dobrým darčekom môže byť aj detský príbor – nožíček síce ešte chvíľku pobudne v šuplíku, ale po takej vidličke a lyžičke už deťúrence v tomto období siahajú, tak nech sú prispôsobené ich prvým pokusom.

Ak sa budeme riadiť ďalej myšlienkou, že deti sa radi inšpirujú činnosťami rodičov, tak do úvahy prichádzajú aj detské mobily, detské notebooky. Tu sa však mnohí rodičia snažia kontakt s elektronikou podobného druhu oddialiť a zbytočne nevytvárajú takýto návyk už v útlom veku.

U nás začali byť veľmi v kurze perá, fixky a všetky písacie potreby – našťastie však v uzatvorenej forme. Ale čo nás prekvapilo, bolo jej uchopenie pera tak ako u dospelého človeka. Preto sme sa rozhodli poobzerať po magnetickej kresliacej tabuľke (niekde nazvaná aj ako grafo tabula). Pero, ktoré píše po takejto tabuľke nepíše na iný materiál akými sú papier, ale ani stena a nábytok, čo je len plus. V dnešnej dobe sa však nemusíte uspokojiť len s čiernymi obrázkami, ale i výtvormi vo štyroch farbách.

Voľno-časové aktivity

Ďalšou možnosťou je kúpiť plavky (samozrejme vhodnejšie pre oslávencov letnejších mesiacov). Plavky môžu byť neoprénové alebo z nepremokavého materiálu, ktoré sa pohybujú okolo 10 – 14 eur. Zabezpečujú udržanie menších nehôd. Tieto plavky by mali aj menej prepustiť vody ako jednorazové, ale 100% istotu mať asi nikdy nebudeme, lebo vynaliezavosť a pohyblivosť detí nemá hraníc. Do neoprénových plaviek je možné ešte pre dvojitú ochranu vložiť vnútorné nohavičky a vložky tej istej značky. Ak však neplánujetenafukovacia-sedacka tak častú návštevu vodných plôch, tak postačia aj jednorazové. Pekným darčekom môže byť aj podarovať malému oslávencovi kurz plávania. Pouvažovať môžete aj nad nafukovacou sedačkou (plávacie koleso pre bábätká) do vody.

V zimnom období to môžu byť zas sánky.

Veľmi dobre využiteľné sú i hračky na pieskovisko – vedierka, formičky, lopatky, hrabličky. Podobne môžu byť vedierka, formičky, figúrky a zvieratká do vody. Veľkej obľube u detí sa tešia i závesné hojdačky, ktoré nevyžadujú veľkú finančnú investíciu, čo sa však nedá povedať o detských mini-ihriskách, s preliezkou, či šmýkalkou alebo detských domčekoch na hranie (alebo rovno to pieskovisko J ). Hra s loptou ešte síce nie je v tomto veku taká obratná, ale prečo nepodarovať prvú loptu a neukázať dieťaťu niečo nové a zábavné?

Hand-made … alebo home-work

Ak máte zručné rúčky a chuť podarovať vlastnoručne vyrobený darček núka sa možnosť uštrikovať, či uháčkovať čapicu, šál, rukavice, čelenky. Ak si trúfate aj na viac, tak sa núkajú štrikované šatočky, svetríky, pulóvriky.. Nájsť sa dajú aj vzory háčkovaných zvieratiek na hranie.

Tak napoly domácky výrobok je vytvorenie plienkovej torty .. plienky musíte nakúpiť 🙂 Návody na plienkové torty a spôsob vytvorenia jednotlivých podlaží torty sú ľahko dostupné na internete.

Z iného súdka je podarovať prvý nočník, aj keď už ten asi nebude hand-made.

Ak ste zruční v pečení, tak sa môžete ponúknuť aj na prípravu skutočnej torty na prvú oslavu.

Taktiež sa na internete už objavili aj busy board imagesstena, ktorá by mala zabaviť vaše dieťa. Fígeľ je v tom, že na nejakú stenu (môže byť nejaká laminátová doska) upevníte rôzne kľučky, zámky, vypínače, kľúče atď. … najlepšie to vysvetlí nasledujúci obrázok:

Bábika?

Uvažovali sme aj o klasickej voľbe pre dievčatká – bábike. babikaNa Vianoce sa nám zdala naša slečna ešte malá na klasickú bábiku, ale pri návštevách u starých rodičov sa okolo 10. – 11. mesiaca začala veľmi tešiť a „pestovať“ bábiky, s ktorými sa hrávali už predošlé vnúčatá. Na internete sme pri prezeraní ponuky preferovali bábiky s látkovým mäkkým telíčkom. Otázkou je, či vybrať bábiku, ktorá bude s označením „moja prvá bábika“ s mäkkým, zamatovo hebkým telíčkom určená skôr na túlenie alebo bábiku rovnako s mäkkým telíčkom, ale zároveň aj s plastovými časťami – hlavička, ruky, nohy, ktorá je však realistickejšia. Zároveň sa môže pouvažovať aj nad kočíkom na hranie. Tu si môžete vybrať športovú verziu alebo verziu hlbokého kočíka. Hlboký kočík dopraje malej slečne väčšiu oporu pri prvých krokoch, avšak za taký mesiac, či dva je chôdza stabilná a detský športový kočík pre bábiky dovtedy počká na svoje využite.

Bábika príde vhod aj keď je malá oslávenkyňa v očakávaní sestričky, či bračeka a tak spolu s maminkou sa môže aj ona postarať o také jej malé bábätko…  K tomu časom viete prikúpiť postieľku, či iné komponenty pre starostlivosť malej mamičky. Len pozor pri výbere – bábiky môžu už aj blabotať, smiať sa i plakať, cikať a tak potešiť autenticitou malé dievčatká, len aby časom reálna mamička nemusela riešiť potreby nielen svojich detí, ale i potreby bábik.

Hry a hračky,  kým vonku prší…

Kým vonku prší alebo hračky, ktoré sa hodia do detskej izby… Keď sa nedá ísť von príde vhod hojdací koník. Do vlastnéhupaci-konikho detstva Vás možno zavedie pohľad na „húpajúceho kohútika“. A výrobcovia hračiek myslia aj na menšie deti, ktorých stabilita na vysokom koníkovi nie je ešte stopercentá a vytvorili pestrofarebné gumené zvieratká na skákanie, ktoré sú prispôsobené výške detí a dočiahnu svojimi nôžkami na zem a tak sa sami môžu odrážať a zabávať sa poskakovaním.

O zaujímavé strávenie voľného času sa postará i drevená, či plastová prevliekačka,prevliekacka-2 na ktorej prevliekate guľky, kocky, trojuholníčky alebo iné tvary. Taktiež vedia zaujať aj tzv. vkladačky – nádoby, domčeky, zvieratká, prípadne hracie hrnce, do ktorých do vopred pripravených vyrezaných otvorov dieťa vhadzuje jednotlivé tvary ako sú napríklad kocky, trojuholníky, hviezdičky, guličky atď. Po vhodení správneho tvaru do správneho otvoru niektoré vkladačky majú schopnosť aj hrať alebo zablikať, prípadne aj pochváliť na znak úspešného výberu. Pozor však pri kúpe na to, aby vhadzujúce predmety neboli príliš malé a nemohli sa stať predmetom ochutnávania.vkladacka

Pochmúrnu náladu zo sychravého počasia určite vylepšia aj ďalšie hudobné hračky – imitácie hudobných nástrojov ako sú detský klavír, bubny, gitary (najlepšie aj s nejakým vypínačom, aby rodičia neprišli doma o uši i o nervy 😀 – prípadne sa vždy dajú vytiahnuť baterky 😀 ).

Kocky (či už si vyberiete klasické drevené alebo pre prvé pokusy skladania väčšie plastové kocky, ktoré malá rúčka ľahšie uchytí) sú dobrou, zároveň tradičnou a finančne nenáročnou voľbou pre rozvoj malej detskej dušičky a motoriky. Treba však poznamenať, že na začiatok je najväčšou detskou radosťou postavené pekné komíny zhadzovať a nie ich stavať, ale i na to časom príde. Deti majú v obľube aj plastové guličky veľkosti dlane. Ak je na to priestor príbytku, je dobrou voľbou dokúpiť k nim aj malý bazénik, do ktorého ich radšej nahádžete nech nie sú v celom byte, ale i tak mama – tato treba dávať pozor pod nohy 😉

Deti sa radi hrajú na podlahe – na koberci. Aby im tam nebolo chladno prídu vhod penové puzzle na podlahu, ktoré tak spĺňajú aj funkciu koberca a chránia pred chladom.

Nevrlú náladu malého drobčeka môžu spôsobiť aj prerezávajúce sa zúbky – menšiu úľavu mu preto môžu priniesť aj hryzadlá – a tie sú na trhu dostupné i v gélovom prevedení určené na zachladenie do chladničky, čím zároveň prinášajú príjemný chladivý efekt na zúbky.

Interaktívne a vzdelávacie hračky

Medzi interaktívne, zaujímavé a u nás najmä na cesty využívané hračky patrí hovoriaci plyšový psík,hovoriaci-psik-2 ktorý po stlačení ucha, ruky, nohy deťom rozpráva, čo sú to za končatiny a v akej sú farbe. Po stlačení srdiečka na brušku hrá približne 20 pesničiek a prepínať si môžete medzi tromi úrovňami, pričom na najvyššej dieťa stlačením odpovedá, kde má psík napríklad ruku. Ďalšou z možností je i kúpiť klasické plyšové zvieratko. Hoc je náš plyšový havko v stoji takmer tak veľký ako naša dcéra, má obdobia, že ho nosí so sebou všade.

A v neposlednom rade sú tu knižky. Našu dcérku už v 4. mesiaci zaujímali a so záujmom pozorovala obrázky v knižkách, ktoré sme jej čítali, či len nimi listovali. V dnešnej dobe sú v rôznych prevedeniach – plastové (a tak sú vhodné aj pre malých hryzákov a slintačov 🙂 ), šušťavé (aby zaujali detskú pozornosť), drevené (kde viete pohybovať zvieratkami), zvukové (podľa zvieratiek v príbehoch môžete púšťať ich zvuky k dotvoreniu scenérie) alebo klasické (ktoré budú rodičia po večeroch čítať deťúrencom pred spaním).

A čo tak maškrtky?

Ak sa k týmto riadkom dostali starí rodičia, či milé tety, ktoré by radi priniesli i nejakú tú maškrtku malej oslávenkyni, tak u nás žalo veľký úspech ovocie. Jabĺčka už vo forme mesiačikov vedia krásne uchopiť a papať, banániky už uchopia celé a také ovocie zo záhradky, a najmä v letných mesiacoch, poteší nejednu dušičku (osobne sme sa čudovali ako chodila naša slečna s chuťou vo veľkom na ríbezle, kým mňa striasala kyslosťou už prvá bobuľka). Vybrať si môžete aj z veľkého výberu detských výživ, ktoré nie sú časovo obmedzené spotrebovaním (opäť nápad pre hand-made: nejedna mamička by sa potešila domácim zaváraným ovocným výživám) alebo detských piškót, ktoré sú určené pre konzumáciu už od 6.mesiaca (nájdete ich v detských oddeleniach pri výživách alebo i v niektorých špecializovaných lekárňach s produktmi pre bábätká).

Praktické darčeky

Už možno náročnejšie je nakupovať oblečenie. A i keď vám v obchodoch vedia poradiť a podľa veku si viete približne vybrať veľkosť (mnohí výrobcovia oblečenia uvádzajú okrem veľkosti aj počet mesiacov dieťaťa, ktoré mu by to malo byť dobré).

Takisto topánočky sa v tomto období rýchlo opotrebovávajú a zároveň sa aj veľkosť nožičky veľmi rýchlo mení. Tu však by som už kúpu topánok nechala na rodičov, pretože nielenže sa nedá bez dieťaťa odhadnúť veľkosť nohy, ale neviete ani aký typ topánok pre správny vývoj chôdze rodičia preferujú (či už bežné alebo barefoot topánky, či obuv s pevnou podrážkou).

Ak sa chcete zamerať čisto na praktickosť tak plienok ešte stále nikdy nie je dosť. Môžete to ozvláštniť  aj tým, že ich podarujete v tortovej forme, ale aj samotný balík plienok určite poteší. Ak viete, že sa rodičia dali na látkové plienky, tak možno nezaškodí prací prostriedok :D. Alebo to zoberte z druhého konca a podarujte prvý detský nočník.

Pre rodičov je tu tip na fotoknihu, vďaka čomu zozbierané fotky z prvého roku života drobca uchováte v pevnej väzbe do budúcna. Môžete si ju vytvoriť aj sami – buď si necháte vytlačiť fotky a vkladáte ich do fotoalbumu ručne alebo si zo stránky niektorej spoločnosti zaoberajúcej sa tlačením stiahnete ich program, povkladáte elektronicky fotky a už len odošlete fotoknihu na tlač. Tieto fotoknihy majú rôzne obrázky, rámiky a tiež možnosti vkladania textu, aby ste tak ozvláštnili fotky a uchovali všetky spomienky, ktoré sú pre vás dôležité.

Určite sa dá ešte čo to nájsť ako vybrať ten pravý originálny darček pre toho nášho drobčeka. Ja som sa len chcela podeliť s výsledkami nášho bádania a možno tak niekoho inšpirovať, nakoľko som sama bola na začiatku bezradná a hľadala som dobré nápady, ktoré by potešili.

Treba si však dobre premyslieť, čo kúpiť a nevrhnúť sa bezhlavo do nakupovania. Častokrát totiž môžu mamičky potvrdiť, že hŕba hračiek časom stojí v kúte a deťúrence sa najradšej motajú v domácnosti a skúmajú, čo sa v ktorom šuplíku nachádza a čo by kde mohli vyparatiť 😀 (tu ešte z posledných riadkov na nás vykúka nápad na kúpu bezpečnostných prvkov a zabezpečení pred nežiaducimi nehodami a privrznutými prstami, či horou riadov vytiahnutých na kuchynskej podlahe. To už síce menej poteší malé oslávenkyne, no môže trošičku odbremeniť rodičovskú peňaženku).

Ak ste sa dostali až na koniec tohto článku, tak Vám ďakujem za zhliadnutie a prečítanie a teším sa na Vašu ďalšiu návštevu na našej stránke. Ak máte nové nápady, ktoré by mohli ešte potešiť alebo máte nejaké doplňujúce otázky, čo by Vás zaujímali, tak sa s nimi podeľte v komentároch. My sa budeme tešiť a skúsime sa, čo najskôr odpoveď.

S pozdravom maminka Majinka

One Comment
Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *